Lessons for Money Math

Page 100 of 1000 results

  • Income Taxes: Who Pays and How Much? - … on the government? Civics/Government, Family and Consumer Science, Economics, Math, Writing Students will: Understand that the federal government collects individual … each year that gives annual income and withholding information Income money received from wages and salaries, rent, interest, and profit Income … income, property or goods to support government programs Tax Refund money owed by the government to taxpayers when their total tax …
    User Rating: Grade Level: 9-12
  • Energy Conservation - … as incandescent light bulbs. They also cost different amounts of money to use. For example, if your utility company charges $0 … work to help homeowners and businesses conserve energy and save money on the cost of heating and cooling buildings. They look … calculator to convert sunlight directly into electricity to do her math homework; or use big, south-facing windows to heat a … and the gas purchased. Have the students calculate how much money they spend to light one room in their house for …
    User Rating: Grade Level: 3-5
  • Protecting Our City with Levees - … curricular units Weather and Atmosphere lessons Hurricanes Educational Standards : Colorado Math a. Add, subtract, multiply and divide rational numbers including integers … , strips of paper that each represent one dollar or Monopoly money) levee building materials: - sand or gravel (about 2 cups) - duct … -30 min) Have students "buy" their materials with their fun money. Give them plenty of time to build their levees. When …
    User Rating: Grade Level: 6-8
  • A Question of Trust - … to the beginning balance for their team. This is the money they have to start production. The beginning balance for each … consider: the cost of production - $30/unit, the amount of money they have on hand (production costs must be paid up … this step. Don't assume that because you have good math students, they'll figure it out. It's not the … was the strategy of the team that made the most money? Which team made the least? What was your strategy and …
    User Rating: Grade Level: 6-12
  • Agricultural Technology - … ; Better care of the environment; Ways to save money or ways to make more money. If needed, provide Attachment K, The Future … in the Classroom www.cfaitc.org AIMS Education Foundation These math-science hands-on activities encourage students to look at the … use fewer chemicals to cause less pollution and spend less money on chemicals. Agriculture can be passed down through families for …
    User Rating: Grade Level: 3-5
  • What Am I Worth? - … , and quarter Match coin equivalents This lesson addresses Va. SOL Math 2.11a & b Media Components Video clip - If You Made … :42) PAUSE right after the magician says "...same amount of money as five nickels." Say: How does five nickels equal a … Cross-Curricular Extensions Technology Bookmark websites that will provide additional money practice Language Arts Make story problems with coin sets Social …
    User Rating: Grade Level: K-2
  • Crunching the Numbers: Exploring the Math of the Debt Crisis - … ," according to the infographic, and why they owe so much money to other countries. In a brief whole-class discussion, have … hazards of such action, addressing questions like "Where does the money come from?", "What are the potential consequences for the lenders … also be aligned to the new Common Core State Standards): Math 3. Uses basic and advanced procedures while performing the processes …
    User Rating:
  • Voices from the Chicago Teachers Strike - … school reform is about standardized testing, so it's about math and reading all day, which doesn't engage children. So … spend millions on your pet programs, but there's no money for school level repairs, so the roof leaks on my … a man who only devotes his time to schools with money and doesn't take students like us into consideration. Mayor … stand together with our teachers. They spent their time and money paying to get an education so they can educate us …
    User Rating: Grade Level: 9-12
  • Are Things Really More Expensive Today - … /29/04 Process/Activities • • • • • • • Have students listen to the Sound Money feature on increasing gas prices from the Minnesota Public Radio … Use a transparency to show students how to complete the math calculation formula. Have students take notes during the audio file … today. For younger children, parents can show stacks of play money for each item and have the child determine which item …
    User Rating:
  • Shoplifting - … . Visit to Wal-Mart 5. Design "No Shoplifting" posters 6. Math lesson on extra cost per item caused by shoplifting. at … . They bought hot dogs and drinks, and spent all their money. They were s_]] hungry. One says, "Let's get cookies … wanted a pair of "Guess" jeans but only had enough money for regular Jeans. "I deserve the best, and besides, a big company like Wal-Mart has plenty of money - so I'll just put it on sale." He went …
    User Rating: Grade Level: K-8
Copyright © 2017 Lesson Corner. All rights reserved.